15 egyszerű tanács a fűtés költségcsökkentésére!
1. Használjunk termosztátot (már a régi gázkonvektorokhoz is lehet digitális termosztátot kapcsolni, amellyel a hőmérséklete szabályozható), mert már 1 Celsius fokkal alacsonyabb hőmérséklet is 3-4%-kal csökkentheti az energiafelhasználást.
A nappali fűtésünk legyen 21 Celsius fok körül amikor otthon vagyunk, míg éjszakára, alváshoz és amikor üres a lakás, elég a 18 Celsius fok.
A napszakok közötti túl nagy hőmérséklet-különbség sem javasolt, mert akkor nagyobb energia szükséges a lakóterület felmelegítéshez.
2. Napközben – főleg a déli fekvésű ablakoknál – engedjük be a nap melegét amennyire csak tudjuk, ezzel is kihasználva a természetes napenergia fűtőerejét.
3. Naplemente után húzzuk le a redőnyt vagy használjunk vastag függönyt, ezek is jelentősen szigetelnek.
4. A függöny ne lógjon rá a radiátorra vagy elé, mert ezzel elzárhatja a hő útját.
5. Radiátor mögé tegyünk hőtükröt, hogy visszaverje a hőt és ne engedje az utcára a meleget a falon keresztül. Ez azoknál az épületeknél a leghatékonyabb, amelyeknek falai szigeteletlenek!
6. Ne tartsunk semmit a radiátor tetején, közelében, mert az lefoghatja a meleg levegő áramlását. A bútorok elhelyezésénél is figyeljünk, hogy ne kerüljenek a radiátor közelébe, így utat engedve a hő áramlásának a helyiségben.
7. Vastagabb szőnyeg melegséget kölcsönözhet a szobának.
8. A melegebb színek is melegebb érzést keltenek.
9. Rövid ideig szellőztessünk inkább többször (naponta kétszer 3-5 percig szélesre kitárt ablakokkal javasolt), nehogy a falak és bútorok kihűljenek.
10. Azokban a helyiségekben, ahol ritkán tartózkodunk, tekerjük le a fűtést.
11. Ha kicsit fázunk, akkor először inkább öltözzünk fel melegebben, vegyünk fel egy pulóvert, mert 4 fok csökkentéssel akár 12%-kal is csökkenhet a fogyasztásunk.
12. Párásítsunk, mert a pára növeli a meleg érzetünket, a 40-60%-os páratartalmat biztosítsunk a lakásban, ez ideális az egészségünk szempontjából, és a hőérzetünk miatt is szükséges:
- akár egy enyhén sós vizes tállal a fűtőtest mellett
- párásító készülékkel
- továbbá a szobanövények is párásítanak a lakásban
- FIGYELEM! A jól szigetelt lakásban figyeljünk arra, hogy a párásítás mellett rendszeresen szellőztessünk, nehogy beinduljon a penészesedés!
13. A fűtetlen, nem használt hidegebb helyiségek ajtaját tartsuk csukva.
14. Használjuk okosan a szagelszívókat (konyhában, fürdőszobában, WC-n). Amint elvégezték a dolgukat, kapcsoljuk őket ki, mert egy jól működő szagelszívó már 1 óra leforgása alatt egy egész háznyi meleg levegőt elszívhat.
15. Ha nyitott kandalló van a szobánkban és épp nem használjuk, akkor zárjuk le a kéménybe vezető csappantyút, különben a szép kandallónk egy nyitott ablakként működhet.